Korekcja płaskostopia

Płaskostopie

Zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Stopa o prawidłowej budowie nie dotyka podłoża całą powierzchnią. Jej kości układają się w łuk. Przy płaskostopiu prawie cała stopa przylega do podłoża. Kości w takiej stopie ułożone są w linii prostej. Stopa zbudowana prawidłowo wspiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej kości śródstopia oraz głową piątej kości śródstopia.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje płaskostopia:

  • płaskostopie podłużne będące wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego (dynamicznego) stopy
  • płaskostopie poprzeczne będące skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy

Przyczyną tego rodzaju wady może być np. nadmierne, długotrwałe obciążenie stóp przy jednoczesnym osłabieniu mięśni i więzadeł, noszenie niewłaściwego obuwia lub nadwaga. Płaskostopie może być wrodzone lub porażenne. Płaskostopie prowadzi do powstawania przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, jej obrzęku i bolesności utrudniających, niekiedy nawet uniemożliwiających, stanie i chodzenie. Wynikiem płaskostopia poprzecznego często jest paluch koślawy.

Zalecenia domowe dla osób mających płaskostopie:

  • noszenie odpowiednio wyprofilowanego obuwia, wykonanego z naturalnych surowców
  • unikanie ciasnego obuwia
  • korekcja w przypadku deformacji stóp: ortezy lub indywidualne wkładki korygujące stopy dostępne w gabinecie podologicznym.
  • regularna gimnastyka stóp zalecana przez specjalistę